2015
 
Öğretim Alanında Başarılarımız

Okulumuz Münazara Kulübü öğrencilerinden Melisa Ulufi, Melisa Erben ve Aybüke Gökçek 28-29 Mayıs 2016 tarihlerinde Acıbadem Üniversitesinde gerçekleştirilen ACU OPEN’a katılmışlardır. Elli dört okul ve yüz sekiz konuşmacının katıldığı turnuvada kulüp öğrencimiz 12-IB sınıfından MELİSA ULUFİ turnuvanın “EN İYİ KONUŞMACI”sı seçilmiştir. Öğrencimizi başarısından dolayı tebrik ediyoruz.

Özel Marmara Fen Lisesi 10-A sınıfı öğrencisi Çiçek Yavuz , “The Bussiness Insider”da Amerika’nın en iyi okulları arasında yedinci sırada yer alan ve daha önce hiçbir Türk öğrencinin kabul edilmediği The Hotchkiss School’a tam bursla kabul edilmiştir.

Kısa adı SEMEP olan (South Eastern Medıterranean Envıronment Project) Güneydoğu Akdeniz Çevre Projesi’nin 2016 yılı “En”leri belli oldu.

Attilâ İlhan Bilim Sanat Kültür Vakfının liseli gençler arasında düzenlediği, gençlerin tüm belirsizliklere rağmen ileriye umutla bakmalarını sağlayan etkenleri konu alan kompozisyon yazma yarışmasında Özel Marmara Koleji 12-IB sınıfı öğrencimiz Naime Önal, “YAŞIYORSAK” başlıklı kompozisyonuyla Türkiye birincisi olmuştur. 

VKV Koç Özel Lisesinin İstanbul Liseler arasında düzenlediği ‘’Suna Kıraç Liseler arası 9.öykü yazma yarışmasında ise 12 IB sınıfından Büşra Ayoub İstanbul birincisi olmuştur.

Mayıs ayında IELTS sınavına girerek İngilizce yeterliliklerini ölçmek isteyen öğrencilerimizden sonra, bu defa da öğrencilerimiz 06.06.2015 Cumartesi günü Anglia ve Cambridge FCE sınavlarında ter döktüler. Avrupa Ortak Ölçüt Çerçevesi’nde (CommonEurepean Framework of Reference ) İngilizce dil becerilerini uluslar arası kabul görecek şekilde belgelemek için çalışan ve bu sınavlara giren öğrencilerimizin emeklerinin karşılığını almasını diliyoruz. Yurt dışı ve yurt içinde bir çok üniversitenin İngilizce hazırlık sınıfından muaf olmak için gereken ve alt sınırı 6.5 olan IELTS sınavlarında  2014-2015 eğitim öğretim yılında ise Merve Erol 9 üzerinden 8 puan alarak olağanüstü  bir başarıya imza attı.

Uluslararası Rotary Değişim Programı sınavlarını kazanan Marmara Koleji 11-D sınıfı öğrencisi Doğa Tekneci, 12. sınıfı Amerika’da okuyacak.

Uluslararası Rotary Derneği’nin Uzun Dönem Gençlik Değişim Programı kapsamında girdiği bir dizi sınavları başarıyla geçen Doğa Tekneci, lise eğitimine 1 Eylül 2015-30 Haziran 2016 tarihleri arasında Amerika’da devam edecektir. Şubat ayında katıldığı 1. Uyum kampını başarıyla tamamlayan Doğa Tekneci adlı öğrencimiz, temmuz ayında da en önemli eğitimleri alacağı 2. Uyum kampına katılacak.

Almanca Goethe Enstitüsü tarafından düzenlenenAlmanca FIT Sınavına giren tüm öğrencilerimiz başarı göstererek A1 ve A2 seviyesindeki sertifikalarını aldılar. Öğrencilerimizi tebrik ediyoruz.Özel Marmara Koleji öğrencilerinden 10A sınıfından Didem Erben, Cansu İpek, Erkan Karaman, Melissa Candan, Bora Urçar, Ceren Erdoğdu ve  Murathan Bayrak, Biyoloji öğretmeni Aslı Didem Demircan’ın rehberliğinde 28 Şubat -1 Mart 2015 tarihlerinde Destination Imagination İstanbul elemelerine katılmıştır.Takımımız,gençlerin bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik uygulamalarının yanı sıra doğaçlama, tiyatro becerileri, yazı, proje yönetimi, yenilikçilik, takım çalışması ve topluma hizmet alanlarında çalışmalar yapmasını sağlayan yedi ucu açık görevden biri olan CHALLENGE C: FINE ARTS  görevinde Istanbul elemelerinde 3.cülük ödülü kazanmıştır. Öğrencilerimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Özel Marmara Koleji öğrencileri 22-24 Ocak tarihleri arasında Harvard Üniversitesi ve Dubai Amerikan Üniversitesi işbirliği ile  bu yıl üçüncüsü düzenlenen Harvard Model Congress’e (hmcdubai) delege olarak katıldılar. Birleşmiş Milletler toplantılarının bir simülasyonu olarak gerçekleştirilen konferansta bu yıl Amerika Pakistan İlişkileri,Amerika daki ve dünyadaki terör saldırılarından dolayı göçmenlere bakış açısı ve yabancı öğrencilerin ülkedeki durumunun tartışıldığı konferansta hararetli tartışmalar yaşandı.

Yurt dışı ve yurt içinde bir çok üniversitenin İngilizce hazırlık sınıfından muaf olmak için gereken ve alt sınırı 6.5 olan IELTS sınavlarında 2013-2014 eğitim öğretim yılında Aslı Revna Yeni 9 üzerinden 8 puan alarak olağanüstü  bir başarıya imza attı.

Özel Marmara Anadolu Meslek Lisesi’nin üç öğrencisi, Milli Eğitim Bakanlığı ve Ensar Vakfı Değerler Eğitimi Merkezi tarafından Türkiye genelindeki özel ve resmi ortaokul ve orta öğretim kurumlarını kapsayan    “Yardımseverlik” ana temasında düzenlenen 4.Türkiye Değer Ödülleri’nde Maltepe İlçesi’nde üç dalda birinci oldular.

“Değer Ödülü” kategorisinde Meslek Lisesi 12 A sınıfı öğrencisi Melisa Demir “Hayalimi Paylaş” projesindeki çalışması, “Eser Ödülü” kategorisinde de “Hayalim İstanbul” adlı filmle kısa film dalında 12 A sınıfı öğrencisi Burak Sezer Yıldırım ile “En güzel hediye gülümseme” adlı afişiyle afiş dalında 11 A sınıfı öğrencisi Buse Çelik çalışmalarıyla ilçe birinciliği ödülünü aldılar.

Türkiye Değer Ödülleri, öğrencilerde ve toplumda ahlakî değerler yönünden farkındalık oluşturmayı, topluma ve kişiye yararlı olacak temel değerleri gündeme getirerek bilinç kazandırmayı, öğrencilerin sosyal ve duygusal gelişimini desteklemeyi, evrensel, kültürel ve manevi değerlere sahip olarak, kendisiyle barışık, mutlu ve başarılı bir kişilik kazandırmayı amaçlamaktadır.

13 Mayıs Dil Bayramı nedeniyle düzenlenen “Türkçem Benim Ses Bayrağım” konulu öykü yazma yarışmasında 11. sınıf öğrencilerimizden Büşra Ayoub, “Gözlemleyen” adlı öyküsüyle Maltepe ilçe ikincisi oldu. Öğrencimizi kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.